FAQ
Badany lek ziołowy „BNO 1095” zawiera suchy wyciąg z Vitex agnus-castus, znanego również jako niepokalanek pospolity. Jego dokładny mechanizm działania nie jest jeszcze znany. Badania sugerują jego działanie przeciwskurczowe. W badaniach nieklinicznych wykazano również, że hamuje on skurcze wywołane działaniem oksytocyny, takie jak skurcze macicy.
Badany lek ziołowy jest już stosowany w łagodzeniu objawów PMS od 2021 roku. Ponadto badanie kobiet z bolesnym miesiączkowaniem leczonych przez trzy miesiące niską dawką badanego leku ziołowego przyniosło już pozytywny wynik: tylko 44% nadal odczuwało (łagodny lub umiarkowany) ból.1
Badany lek ziołowy lub odpowiednie placebo przyjmuje się doustnie raz dziennie przez cały okres leczenia.
Niestety, nie może Pani wziąć udziału w tym badaniu, jeśli nadal zamierza Pani przyjmować następujące leki:
Leki te mogą wpływać na działanie badanego leku ziołowego i zafałszować wyniki badania.
Ponadto nie może Pani uczestniczyć w badaniu bólu miesiączkowego, jeśli aktualnie bierze Pani udział w innym badaniu.
Niemniej jednak, może Pani wziąć udział w tym badaniu, jeśli stosuje już Pani leki przeciwbólowe przeciwko bólowi miesiączkowemu.
Podczas przyjmowania leków zawsze mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku zatwierdzonych leków częstotliwość występowania działań niepożądanych jest znana i wymieniona w ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku badanych leków poddawanych próbom klinicznym mogą wystąpić nieprzewidziane zdarzenia niepożądane. Dlatego uczestniczki badań są ściśle monitorowane, aby lekarze mogli szybko reagować w takich przypadkach. To badanie kliniczne jest weryfikowane i zatwierdzane przez odpowiedni organ federalny oraz zostało pozytywnie ocenione uprzednio przez komisję etyczną. Ponadto lekarz prowadzący badanie szczegółowo omówi z Panią możliwe znane działania niepożądane oraz co należy zrobić w przypadku ich wystąpienia.
Jak dotąd nie zgłoszono żadnego przypadkowego lub celowego przedawkowania, wskazującego na szkodliwe działanie preparatu Vitex agnus-castus BNO 1095. W literaturze naukowej nie wyrażono żadnych obaw dotyczących codziennego przyjmowania preparatu Vitex agnus-castus BNO 1095 w dawce 20 mg.
Głównym celem tego badania jest ustalenie, czy ból miesiączkowy u kobiet leczonych preparatem Vitex agnus-castus BNO 1095 w dawce 20 mg ulega poprawie w porównaniu z placebo.
Badanie kliniczne znajduje się w fazie III. W badaniu tego leku ziołowego udział weźmie 300 pacjentek w całej Europie. Głównym celem jest zbadanie skuteczności i tolerancji badanego leku ziołowego. Jest to randomizowane, prowadzone z grupą kontrolną otrzymującą placebo, wieloośrodkowe badanie z podwójnie ślepą próbą.
Badanie z grupą kontrolną otrzymującą placebo oznacza, że działanie badanego produktu leczniczego jest testowane w porównaniu z placebo. Placebo wygląda dokładnie tak samo jak badany lek, ale nie zawiera substancji aktywnej.
Randomizacja oznacza, że o tym, czy otrzyma Pani badany produkt leczniczy, czy placebo, decyduje przypadek, podobnie jak w przypadku rzutu monetą. Ma to na celu uniknięcie jakiegokolwiek wpływu na proces przydziału. Randomizacja odbywa się na początku fazy leczenia.
Podwójnie ślepa próba oznacza, że ani członkowie zespołu badawczego, ani Pani nie będą wiedzieć, do którego leczenia zostanie Pani przydzielona. Nikt nie może więc powiedzieć Pani, czy otrzyma Pani placebo, czy substancję aktywną. Celem „zaślepienia” w badaniach klinicznych jest uniemożliwienie członkom zespołu badawczego lub uczestniczkom badania wpływania na wyniki. Na przykład samo oczekiwanie, że lek pomoże, może wpłynąć na to, co uczestniczka mówi o swoich objawach.
Wieloośrodkowość oznacza, że badanie kliniczne jest prowadzone w kilku ośrodkach badawczych. Pozwala to badaczom rekrutować uczestniczki z różnych regionów geograficznych i minimalizować koszty podróży uczestniczek.
Wszystkie nowatorskie leki muszą najpierw zostać przetestowane w badaniach klinicznych, zanim zostaną dopuszczone do powszechnego stosowania. W badaniach tych testuje się bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność nowatorskich leków. Obowiązują jasno określone wytyczne, a lekarze ściśle monitorują uczestniczki. Dla pacjentek udział w badaniach klinicznych oznacza, że mogą one otrzymać nową substancję czynną w celu leczenia swoich dolegliwości jeszcze przed jej oficjalnym zatwierdzeniem.
Badania kliniczne są podzielone na trzy fazy:
Faza I: Badany lek podawany jest po raz pierwszy niewielkiej grupie zdrowych ochotników. Rozpoczyna się od bardzo niskiej dawki, która jest następnie ostrożnie zwiększana. Celem jest zbadanie tolerancji i bezpieczeństwa.
Faza II: Nieco większa grupa pacjentów otrzymuje badany lek. Oprócz bezpieczeństwa i tolerancji badana jest także skuteczność.
Faza III: Badany lek jest testowany w dużych, często międzynarodowych badaniach klinicznych z udziałem od kilkuset do tysięcy pacjentów. Badane są bezpieczeństwo, tolerancja i skuteczność. Na podstawie wyników wszystkich tych badań można ubiegać się o pozwolenie na dopuszczenie badanego leku do obrotu. W otrzymaniu takiego pozwolenia, staje się on oficjalnie zatwierdzonym lekiem, dostępnym dla pacjentów.
Faza IV: Dodatkowa faza badań jest czasami dodawana po zatwierdzeniu leku. W ten sposób można uzyskać więcej informacji, np. na temat działań niepożądanych, korzyści klinicznych i bezpiecznego stosowania w codziennej praktyce klinicznej.
Badanie kliniczne już się rozpoczęło i ma potrwać do wiosny 2025 r. Udział jest więc możliwy od teraz. Wypełniając nasz kwestionariusz, może Pani w prosty i niezobowiązujący sposób sprawdzić, czy kwalifikuje się do udziału w tym badaniu klinicznym.
Uczestniczki badania bólu miesiączkowego są losowo przydzielane do jednej z 2 grup w równej liczbie i otrzymują placebo lub substancję aktywną. Badany lek ziołowy zawiera 20 mg suchego wyciągu z Vitex agnus-castus.
Ani Pani, ani lekarz prowadzący badanie, ani żadna osoba zaangażowana w badanie nie zostanie poinformowana o tym, do której grupy Pani należy. Nazywa się to również „zaślepieniem”.
Może Pani zostać odślepiona w określonych sytuacjach, takich jak nagłe zdarzenia medyczne. Oznacza to, że lekarz prowadzący badanie lub zespół badawczy może ustalić, czy otrzymała Pani badany lek ziołowy czy placebo.
Badanie bólu miesiączkowego jest prowadzone w Polsce w łącznie 6 ośrodkach. Są to renomowane ośrodki badawcze, takie jak specjalistyczne gabinety ginekologiczne lub szpitale.
Wypełniając nasz kwestionariusz może Pani łatwo i bez zobowiązań sprawdzić, czy kwalifikuje się Pani do udziału w badaniu.
Pani udział w badaniu bólu miesiączkowego będzie trwał około 7 miesięcy. Obejmuje on 5 wizyt (1 w fazie badań przesiewowych i 4 w fazie leczenia) w ośrodku badawczym oraz 3 rozmowy telefoniczne. W fazie leczenia badany lek ziołowy BNO 1095 lub odpowiadające mu placebo należy przyjmować doustnie w postaci tabletki raz dziennie.
Nie, w ramach badania bólu miesiączkowego będzie Pani odwiedzać ośrodek badawczy w warunkach ambulatoryjnych.
Nie, nie ponosi Pani żadnych kosztów w związku z udziałem w badaniu. Sponsor badania ponosi koszty leków podawanych w badaniu oraz wszystkich badań i analiz laboratoryjnych.
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego nie ma wpływu na udział w badaniu bólu miesiączkowego.Koszty związane z badaniami i leczeniem w ramach badania nie będą potrącane z Pani ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ sponsor pokrywa wszystkie koszty badania klinicznego. Ponadto firma Bionorica jest zobowiązana do zapewnienia ubezpieczenia uczestniczce. Obejmuje ono ewentualne ryzyko związane z udziałem w badaniu.
Tak, ma Pani prawo zakończyć udział w badaniu w dowolnym momencie. Nie musi Pani podawać przyczyny. Nie spowoduje to dla Pani żadnych niedogodności związanych z dalszą opieką medyczną.
Powinna Pani jednak niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego badanie o swojej decyzji. Konieczne jest również zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, które mogły wystąpić podczas badania klinicznego, aby można było wyciągnąć odpowiednie wnioski dla Pani i innych uczestniczek badania.
Jeśli będzie to konieczne dla Pani bezpieczeństwa, lekarz prowadzący badanie może wycofać Panią z udziału w badaniu. W takim przypadku zespół badawczy omówi z Panią ewentualne dalsze leczenie.
Bionorica, sponsor badania klinicznego, zastrzega sobie również prawo do przedwczesnego przerwania badania bólu miesiączkowego. Może to mieć miejsce na przykład w przypadku, gdy ocena okresowa wykaże, że leczenie jest nieskuteczne.
Prywatność osób biorących udział w badaniu klinicznym jest chroniona w najwyższym stopniu. W tym celu Pani dane są pseudonimizowane. Oznacza to, że lekarz prowadzący badanie zbiera Pani dane i oznacza je kodem. W ten sposób Pani dane są przetwarzane bez żadnych informacji, które mogłyby ujawnić Pani tożsamość. Tylko upoważnione osoby, takie jak lekarz prowadzący badanie, mają dostęp do listy nazwisk pacjentek i odpowiadających im kodów.
Bionorica SE jest jednym z wiodących producentów leków ziołowych na świecie. Bionorica wykorzystuje ogromny potencjał ziołowych substancji aktywnych i dysponuje najnowocześniejszymi badaniami i innowacyjnymi technologiami w celu opracowania skutecznych i bezpiecznych leków ziołowych.
Bionorica zleciła firmie Trials24 GmbH wsparcie badania bólu miesiączkowego poprzez znalezienie odpowiednich uczestniczek badania. Trials24 GmbH ma siedzibę w Monachium, w Niemczech. Jest wyspecjalizowanym dostawcą usług i wspiera firmy farmaceutyczne w znajdowaniu uczestniczek do badań klinicznych, aby innowacyjne leki były szybciej dostępne dla pacjentów.
Może Pani bez zobowiązań sprawdzić za pomocą kwestionariusza, czy kwalifikuje się Pani do udziału w badaniu. W razie dalszych pytań może Pani skontaktować się z Serwisem informacyjnym dla pacjentów, wysyłając wiadomość e-mail na adres info@bolemiesiaczkowe-badanie.pl lub za pośrednictwem formularza kontaktowego lub dzwoniąc do nas od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00 na numer telefonu +48 22 104 75 53
Wypełniając nasz kwestionariusz sprawdzi Pani, czy się kwalifikuje.
Czy nadal ma Pani pytania?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego!
Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00
© Trials24 GmbH