BADANIE

Badanie bólu miesiączkowego w skrócie

BADANY LEK

Mechanizm działania w skrócie

Badany lek ziołowy BNO 1095 zawiera suchy wyciąg z Vitex agnus-castus, znanego również jako niepokalanek pospolity. Jego dokładny mechanizm działania nie jest jeszcze znany. Badania przedkliniczne wskazują na przeciwskurczowe działanie Vitex agnus-castus, hamowanie skurczów wywołanych oksytocyną (np. skurczów macicy) i aktywację receptorów D2 dopaminy. Naukowcy uważają, że receptory D2 zmniejszają wrażliwość na ból.1 Co więcej, Vitex agnus-castus wiąże się również z podtypami receptorów estrogenowych.2 Ma on również obniżać poziom prolaktyny. Prolaktyna jest hormonem uczestniczącym w dojrzewaniu komórek jajowych i owulacji.

PRZEBIEG BADANIA

Oto jak przebiega badanie bólu miesiączkowego

Zapoznanie się z informacjami o badaniu i sprawdzenie kwalifikowalności
Najważniejsze informacje na temat badania bólu miesiączkowego znajdują się na tej stronie. Prosimy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze wszystkimi informacjami. Następnie może Pani skorzystać z niezobowiązującego kwestionariusza, aby sprawdzić, czy spełnia Pani najważniejsze kryteria uczestnictwa i czy kwalifikuje się Pani do wzięcia w nim udziału.
1
Zarezerwowanie spotkania
Jeśli na podstawie podanych odpowiedzi kwalifikuje się Pani do udziału w badaniu, może Pani zostawić nam swoje dane kontaktowe na końcu kwestionariusza. Nasz Serwis Informacyjny dla Pacjentów skontaktuje się wtedy z Panią, aby przeprowadzić niezobowiązującą rozmowę telefoniczną. Odpowiemy na dalsze pytania i omówimy z Panią kolejne kroki. Chętnie przekażemy Pani również informacje dla lekarza prowadzącego.
2
Pierwsza wizyta w ośrodku badawczym
Podczas pierwszej wizyty w ośrodku badawczym spotka się Pani z lekarzem prowadzącym badanie, który omówi z Panią szczegóły badania i ponownie sprawdzi, czy może Pani w nim uczestniczyć na podstawie Pani historii choroby i przyjmowanych leków. Wszystkie informacje otrzyma Pani na piśmie i będzie mogła się z nimi zapoznać w dogodnym dla Pani czasie. Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami i podjęciu decyzji o udziale w badaniu, Pani i lekarz prowadzący badanie możecie podpisać formularz świadomej zgody.
3
Badanie wstępne
Po uzyskaniu pisemnej zgody, przygotowanie do udziału w badaniu rozpoczyna się od badania wstępnego: lekarz prowadzący badanie przeprowadzi u Pani serię badań w celu wykluczenia wszelkich przeciwskazań medycznych do udziału w badaniu. Zostanie Pani również poproszona o codzienne wypełnianie dzienniczka aż do zakończenia fazy leczenia badania.
4
Faza leczenia
W fazie leczenia zostanie Pani losowo przydzielona do otrzymywania określonej dawki badanego leku ziołowego lub placebo (leku pozorowanego, który wygląda identycznie jak badany lek, ale nie zawiera żadnej substancji aktywnej). Przez 4 cykle miesiączkowe będzie Pani przyjmować raz dziennie tabletkę zawierającą odpowiednio preparat BNO 1095 w dawce 20 m lub placebo.
5
Faza obserwacji bez przyjmowania leku i podsumowanie
Faza obserwacji trwa jeden cykl menstruacyjny. Podczas fazy obserwacji odbędzie Pani spotkanie telefoniczne w celu ustalenia, m.in., czy nadal występują potencjalne działania niepożądane.
6

Czy jest Pani zainteresowana udziałem w badaniu bólu miesiączkowego?

Wypełniając nasz kwestionariusz sprawdzi Pani, czy się kwalifikuje.

  1. Wang XQ, Mokhtari T, Zeng YX, Yue LP, Hu L. Neural Plast. 2021
  2. Jarry H, Spengler B, Porzel A, Schmidt J, Wuttke W, Christoffel V. Planta Med. 2003